Surowce

Pragniemy Państwu przedstawić nasze surowce, które stanowią fundament szeregu zabiegów leczniczych w naszym Uzdrowisku.

Borowina

Historia leczenia ziemią (błotem) jest bardzo dawna. W starożytnym Egipcie około 3 tysiące lat przed naszą erą, chorych okładano mułem pozostawionym przez wody Nilu podczas wylewu. W Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój od końca XIX wieku stosujemy w leczeniu borowinę. Pochodzi ona ze złoża Rudołtowice, którego zasoby wystarczą Uzdrowisku na kolejne 160 lat. Nazwa „borowina” związana jest z tym, że pierwsze torfy jakich używano w leczeniu pochodziły z terenów borów – szczególnie bagiennych. Borowina jest torfem oraz jednym z najbardziej czynnych i skutecznych środków leczniczych. Należy również do grupy surowców zwanych peloidami. Są to utwory, powstałe w wyniku naturalnych procesów geologicznych.

Borowina (torf leczniczy) po zmieszaniu z wodą, służą do celów leczniczych w formie okładów i kąpieli. Zabiegi borowinowe powodują miejscowe przegrzanie się tkanek, a wraz z efektem pocenia szybciej wydalane są z organizmu toksyczne substancje (sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy, kwas mlekowy).

  • Kąpiele borowinowe służą odnowie biologicznej organizmu. Polecane są przy dużych wysiłkach fizycznych, treningach.

  • Zawijania borowinowe stosuje się przede wszystkim na okolice stawów, wspomagając przebieg procesów wypoczynkowych w więzadłach, czy ścięgnach najczęściej ulegającym przeciążeniom, bądź urazom mechanicznym.

  • Kosmetyki na bazie borowiny – borowina ma także zastosowanie w tworzeniu kosmetyków. Obecnie Uzdrowisko wykorzystuje dodatkowe właściwości pielęgnacyjne borowiny, wykorzystując ekstrakt z borowiny w swoich kremach do twarzy i rąk, balsamach, żelach pod prysznic oraz mydle.

Wskazaniami do stosowania borowiny są przewlekłe i podostre (nie ostre!) stany zapalne narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także choroby reumatyczne. Ma pozytywne działanie przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zespołach bólowych szyjnych, barkowych i lędźwiowych, w obrzękach po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach. Borowina pomaga w chorobach układu nerwowego (rwie kulszowej, porażeniach i niedowładach, uszkodzeniach nerwów obwodowych) oraz układu krążenia (np. przy miażdżycowym zwężeniu naczyń).

Solanka

Solanka, są to wody lecznicze wydobywane trzema otworami wiertniczymi z głębokości ok. 500 m z terenów gminy Goczałkowice-Zdrój. Jest to naturalny surowiec leczniczy —  woda mineralna 7,5% chlorkowo, sodowo, jodkowa, żelazista. Podczas leczenia solanką poprzez: kąpiel, inhalacje, płukanki czy okłady, zachodzą różne reakcje, które uzdrawiają nasze ciało. Solanka zawiera pierwiastki i związki chemiczne, które wpływają leczniczo wchłaniane wewnętrznie podczas kąpieli przez skórę.

Obecnie Uzdrowisko dodatkowo wykorzystuje solankę w produkcji kremów do rąk i stóp, żeli pod prysznic oraz mydła. Na terenie Uzdrowiska posiadamy własną tężnie solankową oraz jaskinię solną, wykorzystującą lecznicze właściwości soli.

Tężnie solankowe (inaczej gradiernie) to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem.

Solanka jako woda lecznicza wykorzystywana jest do leczenia chorób reumatycznych, urazów narządu ruchu, schorzeń neurologicznych oraz, stosowane do inhalacji, w chorobach układu oddechowego. Wykorzystujemy solankę m.in. w takich zabiegach jak:

  • Kąpiel – używamy do kąpieli całościowych lub częściowych np. dłoni, stóp. Solaka dolana do kąpieli, ułatwia rozszerzanie się porów skóry. Organizm opuszczają toksyny i produkty przemiany materii, wchłaniane są minerały znajdujące się w solance. Skóra staje się nawilżona, zregenerowana i ujędrniona. Poprzez kąpiele normalizuje się ciśnienie tętnicze i polepsza regulację krążenia krwi. Kąpiele w solance odprężają, relaksują, leczą, a także odchudzają. Powodują wzrost ogólnej odporności, pozwalają pozbyć się bólów w stawach i mięśniach, łagodzą napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie.

  • Okłady – gazę/bandaż nasączyć w solance (można ją wcześniej rozcieńczyć), trzymać na skórze ok. 30 min, działają zarówno na mięśnie, stawy jak i na zmiany i choroby skórne.

  • Inhalacja – solanki goczałkowickiej możemy używać również do inhalowania. Inhalujemy ok. 10 minut przy pomocy nebulizatora lub dodając do solanki gorącą wodę w stosunku 1:3. Solanki można używać do rozpylania w powietrzu przy pomocy atomizera. Dzięki powstałej w ten sposób mgiełce tworzymy niepowtarzalny klimat morski, wzbogacamy atmosferę w jod i oczyszczamy pomieszczenia z pyłków i alergenów. Nawilżyć powietrze możemy również za pomocą tradycyjnego nawilżacza powietrza umieszczanego przy kaloryferze. Inhalacje solankowe wspomagają komfort oddychania i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę.

  • Płukanki – solanka zastosowana do płukania gardła i jamy ustnej działa wspomagająco przy przewlekłych i nawracających nieżytach gardła, antybakteryjnie i odkażająco. Polecana jest po zabiegach stomatologicznych i protetycznych. Likwiduje nadwrażliwość zębów, zmniejsza objawy zapalenia dziąseł i usuwa podrażnienia. Płukanki jamy ustanej i gardła, przygotowuje się mieszając z woda w stosunku ok. 1:2. Stosujemy kilka razy dziennie.