Czym jest hydroterapia?

Hydroterapia, dział fizjoterapii, inaczej wodolecznictwo jest metodą leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.

KĄPIEL KWASOWĘGLOWA

Wykonuje się ją w wodzie zawierającej rozpuszczony dwutlenek węgla. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się w skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w niej wiele zmian. Najważniejsze to rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych, co sprzyja dotlenieniu tkanek. W następstwie dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi oraz zwolnienia akcji serca. Wpływa na metabolizm (zmniejsza się stężenie w osoczu cholesterolu i glukozy, kwasu mlekowego, a zwiększa się stężenie wolnych kwasów tłuszczowych). Ważną kwestią w tego typu kąpieli jest również wysokość temperatury oraz stężenie soli mineralnych. Wpływa to na zwiększenie pobudliwości receptorów ciepła, a zmniejszenie pobudliwości receptorów zimna.

Czas trwania zabiegu: 10-20 minut; temp. 33-34 stopni
Cena zabiegu: 24zł

 

SUCHA KĄPIEL CO2

Zabieg polega na tym, że dwutlenek węgla rozpuszczany jest w parze wodnej, a pęcherzyki gazu wchłaniane przez skórę rozszerzają naczynia tętnicze i żylne powodując obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie akcji serca oraz spadek poziomu cukru we krwi. Zabiegi wykonuje się w tzw. boksach typu szafkowego, gdzie pacjent siedzi przykryty płaszczem z otworem na głowę. Bezpośrednie działanie CO2 na skórę zwiększa wielokrotnie jej ukrwienie i dotlenia narządy wewnętrzne. Polecany w szczególnym stopniu osobom trenującym, wyczerpanym fizycznie. Sucha kąpiel bowiem zwiększa siłę mięśniową, usuwa skurcze mięśni gładkich, zmniejsza napięcie układu nerwowego. Obniża stężenie cukru we krwi.

Czas trwania zabiegu: 10-15 minut; temp. 32-37 stopni
Cena zabiegu: 15zł

 

KĄPIEL PEREŁKOWO-OZONOWA

Kąpiel ta polega na masowaniu zanurzonego w wodzie ciała olbrzymią ilością pęcherzyków powietrza. Ma silne działanie relaksujące i antydepresyjne. Ozon działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo i wykazuje działanie ukierunkowane na metabolizm kierunkowy. Zapobiega chorobom układu oddechowego oraz zaburzeniom przemiany materii.

Czas trwania zabiegu: 15-20 minut; temp. 34-36 stopni
Cena zabiegu: 25zł

 

 KĄPIEL PEREŁKOWA

Zabieg polega na tym, że woda w kąpieli wzbogacona jest pęcherzykami powietrza. Wydzielające się pęcherzyki powietrza drażniąc skórę powodują delikatny masaż, którego działanie przenoszone jest poprzez skórę do głębiej położonych tkanek: mięśni stawów, chrząstek międzykręgowych, a nawet organów wewnętrznych. Przenikając przez skórę oczyszcza ją przenosząc w głąb tlen, zwiększając ukrwienie oraz pobudzają system nerwowy.

Zabieg ma działanie odprężające – poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko zaburzeń krążeniowych. Zalecany jest przy nerwicach, ogólnym osłabieniu, schorzeniach układu krążenia oraz chorobach przebiegających z zaburzeniem krążenia obwodowego (np. cukrzycy).

Czas trwania zabiegu: 15-20 minut; temp. 34-36 stopni
Cena zabiegu: 23zł

 

KĄPIEL WIROWA RĄK/NÓG

Kąpiel ta nazywana jest także masażem wirowym. Wykorzystuje się w celach leczniczych, wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym, stanowiącym formę delikatnego masażu. Zabieg ten powoduje przekrwienie kończyn, zmniejszenie obrzęków i zastoju krwi żylnej. Ruch wirowy wody jest łagodnym bodźcem zwiększającym przepływ krwi i chłonki, usprawniającym proces przemiany materii w tkankach, rozluźniającym zbliznowacenia i przykurcze.

Czas trwania zabiegu: 15-20 minut
Cena zabiegu:18zł

 

NATRYSK – BICZE SZKOCKIE

W tym zabiegu wykorzystuje się działanie mechaniczne i termiczne wody. Wpływa na przyspieszenie przemiany materii, a przez to wspomaga regenerację komórek i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Również zmienna temperatura odgrywa w tym zabiegu dużą rolę. Poddawanie skóry natryskowi raz zimną, raz ciepłą wodą prowadzi do uruchomienia zjawiska zwanego „grą naczyń krwionośnych”. Polega ono na naprzemiennym zwężaniu i rozszerzaniu naczyń zgromadzonych w skórze.  Zabieg powoduje rozluźnienie mięśni oraz lepsze dotlenie organizmu. Poprzez działanie na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, pośrednio wpływają na regulację pracy narządów wewnętrznych.

Czas trwania zabiegu: 5-7 minut
Cena zabiegu: 25zł

 

 

 

 

Zobacz video

Galeria zdjęć